GREMOŠANAS PROBLĒMAS UN AIZKUŅĢA DZIEDZERIS
Ēdiens patiesi ir mūsu ķermeņa degviela – tas nodrošina mums enerģiju un visas nozīmīgās uzturvielas. Bet tas noteikti nav vienīgais iemesls, kāpēc mēs ēdam. Ēdiens ir arī jābauda! Kopīgi ieturēta maltīte ar ģimeni, draugiem vai kolēģiem ir patīkams un atmiņā paliekošs mirklis. Lai tā būtu vienmēr, mums ēdiens jāsagremo pareizā veidā, un tam nepieciešams pietiekams daudzums gremošanas fermentu.
Kam var rasties eksokrīna aizkuņģa dziedzera mazspēja?
Eksokrīna aizkuņģa dziedzera mazspēja ir veselības stāvoklis, kura gadījumā aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz gremošanas fermentu. Tas var skart visu vecumu cilvēkus, bet jo lielāks ir vecums, jo augstāks risks, ka jūsu gremošanas problēmas ir saistītas ar aizkuņģa dziedzeri.
Eksokrīnas aizkuņģa dziedzera mazspējas simptomi
Simptomi var būt viegli, vidēji smagi vai smagi, un tie ietver tālāk minētās izpausmes:
Viegli simptomi: Diskomforts vai smaguma sajūta kuņģī pēc grūti sagremojamu, treknu, pikantu vai neierastu ēdienu uzņemšanas.
Vidēji smagi simptomi: Dispepsijas (gremošanas traucējumu) simptomi, piemēram, sāpes kuņģī, slikta dūša, vemšana, grēmas, vēdera piepūšanās vai caureja.
Smagi simptomi: Hroniskas sāpes vēderā, caureja un steatoreja (taukaini izkārnījumi), svara zudums, osteoporoze utt.
*Tikai ārsts var diagnosticēt eksokrīnu aizkuņģa dziedzera mazspēju.
Eksokrīna aizkuņģa dziedzera mazspēja un tās cēloņi
Vai esat aizdomājušies, ka jūsu gremošanas problēmas varētu būt saistītas ar aizkuņģa dziedzera darbību? Medicīnisku stāvokli, kad aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz gremošanas fermentu, sauc par eksokrīnu aizkuņģa dziedzera mazspēju.
Šeit minēti daži apstākļi, kā arī medicīniski stāvokļi, kuru dēļ aizkuņģa dziedzeris var nedarboties pietiekami labi:
Vecums
Ir normāli, ka novecojot gremošanas fermentu veidošanās samazinās. Jo lielāks vecums, jo augstāks risks, ka jums attīstīsies gremošanas problēmas, kas saistītas ar aizkuņģa dziedzera darbību.
Alkohola lietošana un smēķēšana
Cilvēki, kuri regulāri lieto alkoholu un smēķē, bieži cieš no eksokrīnas aizkuņģa dziedzera mazspējas, kas saistīta ar hronisku pankreatītu.
Cukura diabēts
Arī cukura diabēta pacientiem var attīstīties eksokrīna aizkuņģa dziedzera mazspēja, jo abas šīs slimības ir saistītas ar aizkuņģa dziedzeri.
Ķirurģiska operācija vai trauma
Ja ķirurģiski ir izņemta daļa no aizkuņģa dziedzera (audzēja gadījumā, pēc traumas utt.), tas parasti ietekmē tā darbību
Ģenētiskas slimības
Piemēram, izplatītākais eksokrīnas aizkuņģa dziedzera mazspējas cēlonis bērniem ir cistiskā fibroze.
Kā sadzīvot ar eksokrīnu aizkuņģa dziedzera mazspēju?
Eksokrīnas aizkuņģa dziedzera mazspējas ārstēšana ietver aizkuņģa dziedzera fermentu preparātu (PERT) lietošanu, normālu, neierobežojošu veselīgu uzturu un dažas izmaiņas dzīvesveidā. Tikai vairāku šo pasākumu kombinācija palīdzēs mazināt simptomus, ļaujot jums atkal izbaudīt ēdienu un dzīvot labāk.
Sekojiet līdzi tam, ko jūs ēdat un kā pēc tam jūtaties. Tas ļaus izvairīties no produktiem, kuri saasina jūsu simptomus.
Strikta taukus ierobežojoša diēta vairs netiek ieteikta pacientiem ar eksokrīnu aizkuņģa dziedzera mazspēju. Tā vietā vajadzētu izvairīties no produktiem ar augstu šķiedrvielu saturu. Šķiedrvielas ir grūti sagremojamas, turklāt tās nomāc aizkuņģa lipāzes aktivitāti (tas ir gremošanas ferments, kas sašķeļ taukus).
Ēdiet uzturvielām bagātus ēdienus biežāk un mazākās porcijās.
Lai nodrošinātu, ka jūs ar ēdienu uzņemat visas vajadzīgās uzturvielas, un izvairītos no eksokrīnas aizkuņģa dziedzera mazspējas komplikācijām, piemēram, uzturvielu trūkuma, vitamīnu trūkuma vai osteoporozes, konsultējieties ar uztura speciālistu.
Lietojiet aizkuņģa dziedzera fermentu preparātus katrā ēdienreizē. Pirms sākat lietot pankreatīnu (gremošanas fermentu kombināciju), vienmēr rūpīgi izlasiet zāļu lietošanas instrukciju.
Atmetiet smēķēšanu. Nelietojiet alkoholu.
Cistiskā fibroze (CF) ir ģenētiska slimība, kas galvenokārt skar plaušas, bet var ietekmēt arī aizkuņģa dziedzeri, aknas, nieres un zarnas.